O škole‎ > ‎

Historie

První písemná zmíňka a školství v naší obci je z roku 1617. V Kněždubě ale existovala škola pravděpodobně už v 15. století. Nejdříve se vyučovalo v jedné z místních chalup, potom v přestavěném domku v místech současného obecního úřadu.

V roce 1870 byl uprostřed vesnice vykoupený dům a sousední pozemek. Tady byla postavena v roce 1871 za několik měsíců současná školní budova.

Za zmíňku stojí zajisté působení Jakuba Gory na naší škole. Zanechal v obci velké množství map nejbližšího okolí a zajímavých písemností. Později, za nadučitele Josefa Břeně, se podařilo prosadit v roce 1904 přestavbu školy.

Generální oprava a přestavba školní budovy proběhla roku 1972. Od roku 2001 má škola novou sedlovou střechu, z části školní zahrady bylo vybudováno víceúčelové hřiště.V současné době je naše základní škola kompletně zateplená, proběhla výměna oken, máme novou fasádu.

Za celá staletí prošly kněždubským školstvím řady významných osobností, nadšených pedagogů. Vzdělávávali a vychovávali své žáky s cílem předat jim jen to nejlepší.